Colt M-1911

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum NFP Strona Główna -> Pistolety

NFP
AdministratorDołączył: 12 Mar 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sochaczew

PostWysłany: Nie 16:51, 12 Mar 2006    Temat postu: Colt M-1911
 
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Dane Techniczne (tylko dla M1911A1)
Kaliber: .45 ACP
Długość: 219mm
Długość Lufy: 127mm
Waga: 1,13kg
Magazynek: na 7 naboi
Prędkość początkowa: 253 m/s


W roku 1896 do Stanów Zjednoczonych przybył John Moses Browning i przedstawił urzędowi patentowemu 4 projekty swoich pistoletów. Wśród nich był model, opatentowany numerem 580924, który jak i cała reszta został odsprzedany firmie Colt. Pistolet ten działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowany był, przez podnoszenie lufy i miał kurkowy mechanizm uderzeniowy. Pistolet ten zapoczątkował linię amerykańskich pistoletów Browninga - Colt M1900, M1905 i M1911. Pierwszy nich był jeszcze na słaby amerykański nabój .38 i był sprzedawany jako pistolet sportowy, ale już długo wcześniej żołnierze wiedzieli, że ten nabój jest za słaby i trzeba wymyślić coś nowego. Armia USA testowała ten model i doszło nawet do wyprodukowania modelu wojskowego (z blokadą zamka w tylnym położeniu po ostatnim strzale), ale nadal w kalibrze .38. Niedługo po tym zostały opracowane nowe naboje .41 oraz .45. Do drugiego z nich przystosowano patent Browninga i tak powstał M1905, nie różnił się on zbytnio od swego protoplasty - inny miał tylko kurek no i kaliber. Zgłoszono ten model do konkursu na nowy amerykański pistolet wojskowy przeprowadzony w latach 1906-07. M1905 miał najlepsze wyniki na równi z pistoletem produkcji firmy Savage. Wojsko USA kupiło po 200 egzemplarzy pistoletów do badań poligonowych, a Browning nadal majstrował nad pistoletami. Nie był on zadowolony z aktualnego modelu, więc, nadal go modyfikował, zdjął jedno ogniwo z lufy (do tej pory były dwa), zmniejszył kąt ustawienia chwytu do lufy o 10 stopni oraz dodał bezpiecznik chwytowy (bezpiecznik, który się odbezpiecza gdy się poprawnie obejmie chwyt, umiejscowiony z tyłu chwytu). W tej formie w roku 1911 został on przyjęty do uzbrojenia Armiii USA jako US Pistol Automatic Calibre .45 M1911. M1911 nie był modyfikowany do roku 1926, kiedy to wprowadzono za sprawą Springfield Armoury nowe przyrządy celownicze, a także zmieniono nieznacznie kształty szkieletu i chwytu. Odtąd do M1911 dodawano A1 (M1911A1). Tą wersje używa się oraz produkuje do dnia dzisiejszego (chyba), w samych Stanach Zjednoczonych istnieje 7 firm produkujących różne jego wersje, a poza tym jest on produkowany na licencji m.in. w Norwegii, Argentynie czy Kanadzie. Pistolet ten jest w kalibrze .45 Auto Colt Pistol (11,43mm średnicy) i działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa się za pomocą dwóch występów na górze lufy o które zaczepia się w górnej części komory zamkowej. Ta metoda jest najczęstszą metodą działania pistoletów samopowtarzalnych i jest używana nawet w bardzo nowoczesnych modelach. Pistolet posiada aż trzy bezpieczniki 1: chwytowy, 2: skrzydełkowy, 3: ustawienie kurka w pozycji zabezpieczonej. Do zaopatrywania w amunicje służą jednorzędowe magazynki pudełkowe o pojemności 7 naboi.


Różne odmiany M1911

Colt M15 (Generals Officer Model RIA)
W latach 70 wyczerpały się zapasy lekkiego pistoletu kaliber .38 używanego przez oficerów, trzeba było pracować nowy, jako baza posłużył M1911A1, ale wymagane było, by był mniejszy i lżejszy. Za opracowanie wzięła się firma Rock Island Arsenal (RIA)i w zasadzie M15 jest tylko skróconym M1911A1, co zaowocowało tym, że ma o wiele większy płomień wylotowy, ale uznano, że broń ta będzie używana tylko w ostateczności, więc jest to dopuszczalne.

Ballester Molina
Argentyńska wersja - produkowana od czasów 2 Wojny Światowej, różni się detalami (inny mechanizm spustowy, inny wzór rowków na górnej części zamka itp.). Siły Argentyny do dzisiaj go używają.

Itajuba
Brazylkijska wersja Colta M1911A1, od 1945 roku do 1965 w armii brazylijskiej używane były oryginalne Colty, ale w 1965 przezbrojono armię na 9mm Parabellum, co dotknęło także i pistoleciki. Colty m1911A1 9mm były produkowane w zakładach w Fabrica Itajuba i od tego wzięły swoją nazwę. Pistolety te były bardzo cenione za niezawodność, pierwszorzędne wykonanie i wykończenie.

AMT Hardballer
Colt M1911A1 firmy AMT. Firma ta zmieniła oryginalnego Colta w pistolet oferowany z dwoma długościami luf: 5 i 7 cali, wprowadziła także szereg mniejszych ulepszeń. Hardballery są o wiele celniejsze od oryginałów.

Combat Master Mark I,II,III,IV,V,VI
Firma Detonics też wzięła się za mikro-wersję 1911-ki, zaprezentowała ona swoją wersję o całkowitej długości 171mm i wadze 820 gram, przy czym mieści tylko 6 naboi w magazynku. W pistolecie tym zastosowano wiele różnych nowoczesnych rozwiązań jak trzy przeciwbieżne sprężyny powrotne zamiast jednej, co znacznie zmniejszyło odrzut. Mark ileś tam oznacza tylko kolor wykończenia (czarny mat, stal, chrom, oksyda itp.)

Essex
Firma ta nie produkuje pistoletów tylko części do nich. Wchodząc do salonu tej firmy i chcąc kupić pistolet wybieramy element po elemencie jakie rzeczy chcemy mieć w swoim pistoleciku (wszystkie części na podstawie M1911A1) i w ten sposób możemy złożyć sobie takiego jedynego w swoim rodzaju składaczka.

Trifire
Ta wersja charakteryzuje się tym, że może strzelać trzema nabojami (.45, .38 i 9mm Parabellum) bez zmiany zamka

Bingham
Jest to zestaw do przeróbki M1911A1 i składa się on z dwóch elementów ślimakowy bębnowy magazynek mieszczący 30 naboi i kolba drewniana. Oba zmieniają oryginał w pseudo-karabinek sportowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum NFP Strona Główna -> Pistolety
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin